Wentylacja – instalacja wentylacji w warszawie

W dzisiejszych czasach kluczowym czynnikiem wpływającym na ocenę komfortu w budynkach mieszkalnych, biurowych oraz halach jest panujący tam klimat, który nie zależy od warunków zewnętrznych. Niska temperatura zimą lub uciążliwy upał nie tylko przemęczają, ale również mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Właśnie dlatego systemy wentylacyjne lub samo nawiewanie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i są niezbędne do utrzymania właściwych parametrów powietrza. Firma DWiK Sp. z o.o. stawia przede wszystkim na wykorzystanie procesów technologicznych w celu utrzymania powietrza o odpowiednich parametrach, przy minimalnym nakładzie finansowym.

Zapewnienie optymalnych warunków dla osób przebywających w pomieszczeniach jest bardzo ważne. W dzisiejszych trendach budownictwa jednorodzinnego - domów energooszczędnych - problemem jest gromadzenie się pary wodnej oraz wzrost stężenia zanieczyszczeń wewnętrznych. Dlatego tak ważną rolę odgrywa sprawna wentylacja.

Innym ważnym zagadnieniem jest budownictwo biurowców i budynków specjalistycznych (np. laboratoriów, budynków medycznych). Zlokalizowane w centrum miast, wymagają gęstej i wysokiej zabudowy. Z uwagi na bezpieczeństwo i oszczędność energii, w tych budynkach nie ma otwieranych okien, co wymusza zastosowanie optymalnych systemów wentylacyjnych, które regulują nie tylko temperaturę, ale również wilgotność i inne parametry.

Z powodu zanieczyszczeń, codziennie narażeni jesteśmy na wdychanie różnych rodzajów zanieczyszczeń. Dzięki odpowiednio dobranym i wykonanym instalacjom wentylacyjnym, ryzyko to zostaje zminimalizowane. Nawet sami ludzie produkują parę wodną, na przykład podczas snu, kiedy to produkujemy około 50 gramów pary wodnej na godzinę. Wszystkie te argumenty przemawiają za dobrze zaprojektowanymi i wykonanymi instalacjami wentylacyjnymi.

Firma DWiK Sp. z o.o. posiada duże doświadczenie w instalacji wentylacji, dlatego warto zaufać specjalistom w tej dziedzinie. Oferujemy usługi instalacji wentylacji w Warszawie i innych miastach.

Wentylację z uwagi na podział możemy sklasyfikować następująco:

  • Wentylacja grawitacyjna
    System przepływu powietrza oparty na różnicy temperatur jest już przestarzały i ma wiele wad. Brak oszczędności jest jednym z największych problemów z tym systemem, ponieważ nie ma kontroli nad napływem zimnego powietrza. Inną wadą jest brak możliwości działania systemu w lecie.
  • Wentylacja mechaniczna
    Wentylacja mechaniczna polega na napędzaniu przepływu powietrza za pomocą wentylatorów, a następnie usuwaniu zużytego powietrza i dostarczaniu świeżego powietrza bezpośrednio do pomieszczeń. Ta metoda jest niezależna od warunków zewnętrznych, dzięki czemu możemy kontrolować ilość powietrza nadmuchiwanego, wyciąganego oraz jego temperaturę. Wentylacja mechaniczna jest podzielona na kilka kategorii, takich jak wentylacja ogólna, nawiewna, wyciągowa oraz nawiewno-wyciągowa. Ponadto, każdy rodzaj wentylacji może być wyposażony w dodatkowe elementy, takie jak elementy ochładzające lub nawilżające, a także wymienniki ciepła. W przypadku występowania nadmiernie wilgotnego powietrza, wentylacja może być również połączona z osuszaniem, co pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza.

W zależności od różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia wentylacja jest:

W instalacjach wentylacji można wyróżnić dwa rodzaje ciśnień: nadciśnieniowe, w których strumień objętości powietrza nawiewanego jest większy niż strumień objętości powietrza wywiewanego, oraz podciśnieniowe, w których strumień objętości powietrza nawiewanego jest mniejszy niż strumień objętości powietrza wywiewanego. W zależności od potrzeb, można regulować ilość świeżego powietrza w instalacji wentylacyjnej.

Doprowadzanie powietrza zewnętrznego ma służyć:

  • zapewnieniu dostępu do tlenu niezbędnego do oddychania
  • poprawieniu procesów spalania
  • zmniejszeniu wilgotności powietrza w pomieszczeniach
  • usuwaniu zanieczyszczeń pyłowych z powietrza
  • usuwaniu szkodliwych dla organizmu gazów, oparów, zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych do poziomu akceptowalnego przez organizm
  • neutralizacji przykrych i uciążliwych zapachów
  • usuwaniu ciepła i wilgoci z procesów technologicznych.

Rekuperacja

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza zużytego (wywiewanego) i przekazywaniu go do powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Proces ten odbywa się poprzez wymiennik wbudowany w urządzeniu. Dzięki rekuperacji możliwe jest utrzymanie optymalnych parametrów powietrza przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. W naszej firmie oferujemy rozwiązania rekuperacji zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i dla pomieszczeń biurowych.

Sercem każdego układu wentylacyjnego wyposażonego w odzysk ciepła jest rekuperator. To właśnie od jego wyboru zależy cała instalacja wentylacji czyli jej:

Dlatego też, gdy zastanawiamy się nad zakupem urządzenia, warto dokładnie przeanalizować powyższe parametry i zasięgnąć porady specjalistów z tej branży. Nasza firma oferuje kompleksowe doradztwo w tej dziedzinie oraz wykonuje montaż i instalację rekuperatorów (systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) w Warszawie i innych miastach.

Co należy sprawdzić przy zakupie rekuperatora?

 

Aby wybrać odpowiednie urządzenie, kluczowe są parametry, takie jak wydajność rekuperatora, który powinien zapewnić górną granicę wymian powietrza według Polskiej Normy dla poszczególnych pomieszczeń. Istotnym czynnikiem jest również spręż wentylatora, który pozwala na pokonanie oporów w instalacji i zapewnia prawidłową wentylację. Spręż powinien wynosić od 150 do 200 Pa przy wydajności potrzebnej do wentylacji obliczeniowej. Wymiennik również odgrywa kluczową rolę, najlepiej stosować wymienniki przeciwprądowe, ponieważ charakteryzują się one wysoką efektywnością, a odzysk ciepła z takiego wymiennika powinien wynosić około 90-95%.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego rekuperatora, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jako firma DWiK Sp. z o.o. oferujemy fachowe doradztwo i montaż systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w Warszawie oraz innych miastach.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?

  • niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 40%);
  • ciągły dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez wychładzania domu;
  • możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy pieca grzewczego (nawet o 35% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło);
  • budynek jest bardziej energooszczędny;
  • oddychamy tylko świeżym powietrzem (rekuperacja dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte);
  • nie ma potrzeby budowy drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej;
  • rezygnujemy z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją;
  • zwiększony standard budynku;
  • brak przeciągów (nie ma potrzeby przewietrzania);
  • nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów i pyłów w domowym powietrzu);
  • lepsze samopoczucie przez całą dobę dzięki mniejszej zawartości CO2 w powietrzu;
  • rekuperacja obniża zawartość wilgoci w powietrzu wewnętrznym;
  • możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą);
  • brak zaparowanych okien i luster (nawet podczas kąpieli!);
  • zdecydowanie mniej kurzu w domu.